Az EIP és az Euro PartnerKlub programja

Az Európai Információs Pont és az EuroPartner Klub közös szervezésében október 21-én előadást tartott Frans Van Nouhuys úr, a Holland Királyság magyarországi nagykövete.
Az előadás helyszínének, mint minden klub programnak a Megyei Könyvtár Verseghy terme adott otthont

A Nagykövet úr Hollandia, mint az Európai Unió soros elnöklő országának képviselője beszélt az ország európai szerepvállalásáról, és válaszolt a felmerülő kérdésekre.

Nagykövet urat köszöntötte Tokajiné Demecs Katalin alelnök asszony Jász-Nagykun-Szolnok Megye Közgyűlése részéről.
Alelnök asszony kiemelte, hogy már a 1500-1600-as években sok magyar ment Hollandiába tanulni, akik utána itthon elismert orvosok, iskolai oktatók, mesteremberek lettek az ott szerzett tudással.

Frans Van Nouhuys nagykövet úr megköszönte a méltató szavakat. Mindkét ország az Európai Unióban kis ország, hasonló gondolkozásmóddal és távlati célokkal. Ezeket kell össszehangolni.

Hollandia, mint az EU soros elnöklő országa felelősséggel kezeli az ügyeket.
A kitűzött céljuk erre a félévre:

-az EU alkotmány véglegesítése, elfogadtatása
-a folyamatban lévő összeurópai ügyekben minél hamarabb eredményt felmutatni,
-új, hosszú távú együttműködések előkésztése.

Jelen európai helyzetről elmondta:

-a 25 tagúra bővült EU sok új feladatot ad az elnökségnek,
-az új jelentkezőkkel (Románia, Bulgária, Horvátország) felelősséggel kell az előkészítő tárgyalásokat folytatni,
-Törökország belépési szándéka sok gazdasági, területi, vallási kérdést vet fel, amit kezelni kell,
-A 2010-re meghatározott gazdasági fejlődési célok - Amerika utolérése gazdaságilag - egyre nehezebben teljesíthető, főleg a kibővítés adta új feladatok miatt. Nem szabad elfelejteni, hogy Kína hihetetlen iramban fejlődik, új hatalmi és gazdasági potenciált jelent a közeli jövőben.
-Magyarországra is új és nehéz feladatok várnak, hiszen az EU keleti határa lettünk, ez az állapot csak részben fog változni Románia belépése után.

Magyarországra visszatérve kiemelte a Nagykövet úr, hogy a tudásalapú társadalom fejlesztése az egyik kitörési pont, részben a magyar emberek kreativitása miatt, részben azért, mert a volt Kelet-európai országok felé potenciális szakmai fejlesztési, kereskedelmi központok alakíthatók ki az országban.


(MCOnet)